چک

با عرض سلام و خسته نباسید

بنده در سال 80 یک اتومبیل را به صورت اجاره به شرط تملیک تهیه نمودم، حدودا 5 قسطِ 162 هزار تومانی پرداخت نموده بودم که به دلیل ناتوانی در پرداخت اقساط به فروشنده عرض کردم که میخواهم اتومبیل را پس بدهم، و ایشان قرار گذاشتند که بیایند به شهرستان و خودرو را که در آنجا مشتری برایش پیدا شده بود بفروشند و با من تسویه حساب کنند، که متاسفانه نیامدند و بعد از چند ماه بیخبری از ایشان شخصی با شهرستان تماس گرفته و خود را وکیلِ فروشنده معرفی میکند و با چرب زبانی اعلام میدارد که فروشنده بدهکار شده و فراری و از شما که آدمِ متشرعی هستید میخواهم اصل و سود قانونیِ باقیمانده ی اقساط را که بالغ بر 5 میلیون تومان میشود پرداخت کنید، و من این را قبول نکردم به دلیلِ اینکه جنابِ فروشنده خودشان تعلل نمودند پس مسئله ی شرعی منتفی است، حال این سوال ها را دارم:
1 آیا با گذشت حدود 10 سال از صدورِ چکها و 9 سال از سررسید آخرین چک، ایشان میتوانند به لحاظ قانونی مرا تحت تعقیب قرار دهند یا به عبارتی ، آن چک ها اعتباری دارند؟
2 در صورت داشتنِ اعتبار برای چک ها آیا باید بنده سود این 10 سال را هم بپردازم؟
3و حال که مانند 10 سال گذشته توان پرداخت ندارم چه کنم؟
قابل ذکر است که اتومبیل مذکور سالهاست به علت عدم استفاده ، توسط شهرداری به پارکینگ اتومبیل های اسقاطی منتقل شده است.

وضعیت: باز (پاسخ رایگان)
مهارت: -
1 پاسخ
3,339 بازدید
تاریخ ثبت: ۱۳۹۱/۰۵/۱۶ ۱۷:۳۸:۵۰